BLOG

Od czego zależy kolor przyprawy?

Przyprawy to niezbędne składniki niemalże wszystkich potraw. I choć nie odgrywają szczególnego znaczenia odżywczego dla naszego organizmu, trudno z nich zrezygnować. Mianowicie dzięki nim dania zyskują odpowiedni smak i kolor. Stosowane są zarówno w przygotowaniu tradycyjnych, jak i orientalnych przepisów. Na rynku znaleźć można ich całe mnóstwo, a poszczególne z nich różnią się między sobą nie tylko właściwościami i krajem pochodzenia, ale także kolorem. Warto wiedzieć, jakie znaczenie ma barwa przyprawy i jak jej intensywność wpływa na późniejsze walory smakowe dania.

Jakie znaczenie odgrywa barwa przyprawy?

Po pierwsze to, jaki kolor ma dana przyprawa, zależy od jej rodzaju. Inaczej będzie wyglądała papryka, a jeszcze inaczej kurkuma. W tym przypadku takie rozróżnienie skutecznie pomaga w łatwym zidentyfikowaniu przyprawy. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy jedna przyprawa charakteryzuje się wieloma kolorami. Wpływ na to może mieć np. różny kraj pochodzenia. Odmienne warunki atmosferyczne, poziom wilgotności powietrza czy nasłonecznienia może inaczej oddziaływać na daną roślinę, odpowiadającą za późniejszą produkcję mieszkanki przyprawowej.

Oprócz pochodzenia wpływ na kolor i jego intensywność ma moment zbierania i obróbka tych części roślin, z których pozyskiwane są przyprawy. Uznaje się, że im bardziej dojrzała roślina, tym większa jest w niej zawartość pigmentów mających wpływ na nasycenie kolorów. Doskonałym tego przykładem jest np. pieprz, który można zakupić w kolorze czerwonym, czarnym, białym i zielonym, a wszystko zależy głównie od tego, na jakim etapie dojrzewania zebrano ziarna i poddano je odpowiedniej obróbce takiej jak np. suszenie czy zamrażanie.

Ponadto ważne jest również samo przetwarzanie rośliny, z której otrzymuje się przyprawy. Producenci na różnych etapach produkcji korzystają z wielu sposobów obróbki, które mogą mieć wpływ na zmianę koloru gotowego do sprzedaży produktu. Suszenie, mrożenie, czy palenie to tylko niektóre metody pozyskiwania przypraw, które charakteryzują się odpowiednim wyglądem oraz niepowtarzalnym smakiem. Ci producenci z kolei, którym zależy na charakterystycznej barwie mieszanki przyprawowej, nierzadko wykorzystują do tego celu też dodatkowe naturalne barwniki.

Co jeszcze wpływa na kolor przyprawy?

Kolor przypraw uzależniony jest również od stanu skupienia, w którym znajduje się roślina. Mianowicie często zupełnie inaczej wygląda roślina dopiero co zebrana z upraw, a inaczej ta, która została np. zmielona. Potwierdzeniem tego jest np. cynamon, który po rozdrobnieniu ma inny odcień niż w postaci laski. W wielu przypadkach zmiana formy przyprawy jest jednak niezbędna, gdyż tylko wtedy można z niej skorzystać. Co więcej, ułatwia to również jej dzielenie i zapobiega dodaniu do potrawy zbyt dużej ilości, która mogłaby całkowicie zdominować smak przygotowywanego dania.

Wróć do bloga