BLOG

Przyprawy przyjazne alergikom

Na opakowaniach przypraw, tak jak i innych produktów spożywczych, możemy przeczytać ich skład. To informacja szczególnie ważna dla alergików, dla których kontakt z alergenem może skończyć się tragicznie. Czy istnieją przyprawy przyjazne alergikom? Jakie alergeny można spotkać w przyprawach? Tymi zagadnieniami zajmiemy się w dzisiejszym wpisie.

Na co uważać?

Alergicy muszą pamiętać o tym, że ta sama przyprawa różnych producentów może mieć różny skład. Na terenie Unii Europejskiej producentów żywności obowiązują wytyczne Parlamentu Europejskiego, etykiety są więc w pełni wiarygodne. Alergicy powinni uważać w szczególności na przyprawy produkowane na bliskim i dalekim wschodzie, gdzie przepisy dotyczące składu produktu nie są aż tak bardzo restrykcyjne. Polskie mieszanki przyprawowe, jeśli zawierają alergeny, zazwyczaj są to: gluten, skorupiaki, mięczaki, ryby, jaja, orzechy, laktoza i soja. Nawet gdy w produkcji użyto pochodnej danego alergenu, lub żywność mogła mieć kontakt z alergenem, na opakowaniu musi znaleźć się taka informacja. Ci, którzy nigdy nie mieli do czynienia z alergiami i nietolerancjami, nawet nie zdają sobie sprawy, że niewielki kęs ciasteczka upieczonego z użyciem kurzego jaja, może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego osobę, która jest silnie na jaja uczulona. Dlatego przygotowując posiłek dla alergika, należy czytać nawet etykiety na przyprawach.

Co wybierać?

Jeśli sami jesteśmy alergikami, lub mamy w domu alergika, warto poszukać producenta przypraw, którego produkty nie zawierają alergenów, ale też glutaminianu monosodowego i całej listy ulepszaczy „E”. Mieszanki Polsmaki są komponowane z wyselekcjonowanych przypraw i ziół, pochodzących z zaufanych upraw, dlatego też większość z nich uważanych jest za przyjazne alergikom. Oczywiście znalezienie przyprawy bez danego alergenu nie oznacza, że alergik nigdy więcej nie musi sprawdzać jej opakowania – czasami składy produktów, nie tylko przypraw, zmieniają się, nie wolno więc popadać w rutynę. Używanie przypraw polskiego producenta ma jeszcze jeden plus. Znacznie ułatwiony jest kontakt z nim, dzięki czemu w razie wątpliwości, można szybko je rozwiać. Polscy producenci coraz chętniej dostarczają też przyprawy nie tylko dla alergików, ale również i wegetarian.

Wróć do bloga