BLOG

Zdrowe przyprawy, czyli jakie?

Zdrowa i zbilansowana dieta jest niezwykle ważna w naszym życiu. To dzięki niej nasze samopoczucie jest dobre,  a sami czujemy się lekko. Obecnie z każdej strony dochodzą informacje o otyłości, która dopada coraz więcej ludzi i dzieci. Jednak jeśli będziemy rozsądnie  tworzyć jadłospis, możemy uniknąć tego problemu.

Aby nasza dieta była zdrowa, należy zwrócić szczególną uwagę na wybór właściwych składników. Rezygnacja z tłustych potraw, słodyczy, fast foodów i dużej ilości cukru i soli, sprawi, że małymi krokami, uda nam się wprowadzić na stałe zdrowe nawyki żywieniowe. Sekretem pysznych i zdrowych potraw, z całą pewnością jest wykorzystanie w kuchni świetnych przypraw, które dodadzą niepowtarzalnego smaku każdej potrawie. Wyjątkowość danej potrawy w dużej mierze będzie zależeć od tego z jakich przypraw skorzystamy. Przyprawy, które powstają z wysokiej jakości składników cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Najchętniej wybieranymi ziołami, które są stosowane w naszej kuchni to m.in.:

  • Bazylia- świetnie sprawdza się jako uzupełnienie każdej sałatki czy marynat mięsnych. Dodatkowo posiadając właściwości lecznicze, które od lat są znane, ułatwia pracę układu trawiennego.
  • Estragon – idealnie sprawdza się w dodatkach dla kuchni serwującej owoce morza. Ryby i skorupiaki ,oprócz wyjątkowego smaku, razem z sosami wypełnionymi estragonem, pobudzą kubki smakowe każdego.
  • Kardanom- najstarsza przyprawa na świecie, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Używany jest nie tylko do ciast, ale również jest podstawowym składnikiem w potrawach kuchni indyjskich. Warto wspomnieć, że jest to jedna z najdroższych przypraw.
  • Kumin- znany również jako Kmin Rzymski. Świetnie sprawdzi się w kuchni meksykańskiej, hiszpańskiej, a także kuchni Bliskiego Wschodu. Wzmacnia smak potraw, dodając im ostrości.

Zioła i przyprawy

Przyprawianie ziołami wydobywa niesamowity aromat każdej potrawy. Decydując się na zakup odpowiednich przypraw zwróćmy szczególną uwagę na ich skład. Jest to niezwykle ważne, ponieważ idealnie wyselekcjonowane zioła oddają niesamowity smak i zapach danej potrawy. Dania z kuchni orientalnej, mięsne marynaty czy sałatki nabierają nowego smaku.

Wróć do bloga