BLOG

Zioła i przyprawy stosowane przez kucharzy

Chyba żaden kucharz nie wyobraża sobie gotowania bez użycia przypraw. Są one wykorzystywane powszechnie zarówno w profesjonalnych restauracjach, jak i w naszych domach. Stosowane są na całym świecie w różnych wariantach, w tym również jako aromatyczne mieszanki.

Różne rodzaje przypraw

Rodzajów przypraw jest tak wiele, że trudno byłoby wymienić chociaż połowę z nich. Występują też w różnych formach i powstają z różnorodnych roślin, a nawet poszczególnych ich części, takich jak np. korzenie (np. imbir), kłącza (np. kurkuma), kora (np. cynamon), kwiaty (np. szafran), owoce (np. pieprz), nasiona (np. gorczyca). Najczęściej wykorzystywana przyprawa to sól, która jest minerałem. Również wiele warzyw stosowanych jest jako przyprawy, np. czosnek czy cebula w proszku.

Przyprawy mogą też występować w postaci płynnej, stanowiąc połączenie ziół i składników spożywczych, jak np. musztarda.

Mieszanki przypraw

Bardzo często wykorzystywane są również mieszanki przyprawowe. Idealnym przykładem takiej mieszanki jest popularne curry, w skład którego wchodzą: kolendra, kmin, biały pieprz, żółta musztarda, czerwona papryka i imbir. Specjalnością naszej firmy jest przyprawa do kebabów, która stanowi bardzo przemyślaną kompozycję przypraw, nadających temu daniu orientalny smak i aromat. Oczywiście rodzajów mieszanek jest bardzo wiele i można dobrać je adekwatnie do przygotowywanych potraw. Nasze mieszanki zawsze składają się z bardzo starannie dobranych przypraw. Dzięki temu nadadzą potrawom unikalnego smaku i aromatu.

Ziołowe przyprawy

Świeże zioła uprawiane to doskonały dodatek do różnorodnych potraw. Jednak nie każdy posiada przydomowy ogródek do uprawy ziół i nie w każdej porze roku mamy do nich dostęp. Dlatego najczęściej wykorzystywane są zioła suszone w formie wygodnych przypraw. Są łagodne w smaku i bardzo aromatyczne. Do najczęściej wykorzystywanych ziół w polskiej kuchni zaliczamy przede wszystkim majeranek, bazylię, tymianek, oregano, lubczyk, rozmaryn, koper. Oprócz wyjątkowego aromatu doceniane są również za właściwości korzystnie wpływające na zdrowie.

 

 

 

 

Wróć do bloga